Úvodní strana » Okna » Návod na údržbu

Návod na údržbu

Plastová okna a dveře mají minimální nároky na údržbu. V této části se dozvíte několik informací o obsluze a údržbě oken REHAU pro zachování jejich dlouholeté funkčnosti a trvale pěkného vzhledu.

KONTROLA OKEN PŘED PŘEVZETÍM

Plastové profily

Rámy a křídla jsou z výroby opatřena ochrannou páskou, která musí být bezprostředně po montáži odstraněna. Jedině tak si zkontrolujete bezvadný povrch výrobků. Zkontrolujte si, prosím, jak vnitřní, tak vnější povrch všech plastových profilů. Na pozdější reklamace nebude brán zřetel. Páska však není dostatečnou ochranou před zednickými pracemi.

Sklo

Okna REHAU a VEKA jsou zasklena stavebními izolačními dvojskly, jejichž kvalita je posuzována dle normy ČSN EN 1279-1 (701621). V meziskelním prostoru nesmí být nečistota či zašpinění skla, na skle nesmí být patrné neodstranitelné šmouhy. Případné vady skla nesmí být viditelné ze vzdálenosti 1 metru.

Kování

Výrobky REHAU jsou vybaveny kováním, které zabezpečuje jednoduchou a bezproblémovou obsluhu okna. Před převzetím výrobků je nutné zkontrolovat čistotu kování. Na kování nesmí být nečistoty, zejména na kování v horní části křídla po následných zednických pracích (maltu a písek odsajte vysavačem).

Bezproblémová ovladatelnost

Okna REHAU a VEKA se vyznačují bezproblémovou ovladatelností. Před předáním výrobků provede montážník instruktáž ovládání okna. Zkontrolujte si sami lehkou ovladatelnost při všech polohách okna.

Upozornění

Záruka na výrobky, vydaná dodavatelem pozbývá platnost při jakémkoli cizím zásahu (tj. mimo pracovníky dodavatele) do konstrukce výrobku (např. instalace rolet, žaluzií, navrtáním otvorů apod.) Vystavujete se tak nebezpečí znehodnocení výrobku.

 Větrání

Okna REHAU a VEKA se vyznačují vysokou těsností. Vlhkost v bytě (vznikající vařením, koupáním, ale i dýcháním a pěstováním květin) nemá kudy uniknout a kondenzuje především na skle, pokud není včas odvětrána. Teplý prostorový vzduch s vysokým obsahem vlhkosti je nutné odvádět rychlým větráním po dobu cca 2 – 3 minut, přičemž vytápěcí tělesa je vhodné mít v této době vypnuta. Toto větrání by mělo být prováděno 2 – 5 krát denně, podle využívání obytných prostor. Nárazovým větráním se vnitřek místnosti ochladí v nepatrné míře, takže se čerstvý vzduch ohřeje jen s nepatrným vynaložením energie. Aby nedocházelo ke vzniku kondenzátu na skle, doporučujeme větrat tak, aby vlhkost v bytě nepřekročila 50%.

Obsluha

Vaše okna, popř. dveře, jsou vybavena kvalitním kováním, které zajišťuje jejich jednoduchou a bezproblémovou obsluhu.

Okenní prvky jsou standardně dodávány v těchto provedeních:

Fixní (pevné) zasklení – okno nelze otevřít.

Otevíravé křídlo – okno lze otevřít, nelze sklopit.

Sklopné křídlo – okno lze sklopit, nelze otevřít (tzv. ventilačka).

Otevíravě sklopné křídlo – okno lze otevřít i sklopit, pouze u tohoto druhu kování je možné dodat mikroventilaci.

 

Použití otevíravě – sklopného kování (OS) s mikroventilací u oken a balkonových dveří – 4 polohy kliky:

  • poloha kliky svisle dolů (1) = uzavřeno130752664399_1.png
  • poloha kliky vodorovně (2) = k otevření křídla
  • poloha kliky svisle nahoru (3) = k větrání (ventilačka)
  • poloha kliky šikmo nahoru (4) = štěrbinové větrání (mikroventilace)

POZOR! Před otočením kliky z polohy 3 (sklopné) do polohy 2 (otevíravé) musí být okenní či balkonové křídlo dokonale přitlačeno k rámu v obou horních rozích – v opačném případě hrozí nebezpečí zaseknutí a poškození kování.

 Použití otevíravého kování (O) u oken a balkonových dveří – 2 polohy kliky:

  • poloha kliky svisle dolů (1) = uzavřeno130752664456_2.png
  • poloha kliky vodorovně (2) = k otevření křídla

Použití sklopného kování (S) u oken – 2 polohy kliky:

  • poloha kliky svisle dolů (1) = k větrání, ventilačka (částečné odklopení horní části křídla)
  • poloha kliky vodorovně (2) = uzavřeno

Kontaktujte nás

KDK OKNA s.r.o.
K Táboru 113
542 42, Pilníkov

telefon: 603 481 090

fax: 499 898 498

e-mail: kdk@kdk-okna.cz

Regau Roto Schuco Veka
mapa mapa